"Každý může růst!"

Publikováno: 1. 3. 2017, 17:00

Účastnice festivalu Adéla Felklová zpovídala jednu z organizátorek akce. Rozhovor byl původně publikován na blogu Adély.

Mám to štěstí, že Festival osobnostního rozvoje spoluorganizuje moje kamarádka Eliška, takže mám podrobnosti z první ruky. Spáchaly jsme spolu takový rozhovor, kde se potenciální návštěvníci dozví vše podstatné. A pokud by přece něco chybělo, je tady web festivalu, jeho facebooková událost nebo rovnou předprodej vstupenek na stránce HitHit.

Jak vznikla myšlenka festivalu osobnostního rozvoje?

Teď můžu machrovat, že jsem jako první použila to spojení festival osobnostního rozvoje. To jsme se tak bavili, co nás koho baví. Karin říkala, že ji zajímají masáže a jóga, já mám zase ráda žonglování, Vendy baví imaginativní techniky a práce s hlasem. No a já jsem říkala, že to je spousta workshopů na jednom místě, takže takový festival. Za dva měsíce jsme na tom začaly pracovat. Já jsem do festivalu potom přinesla žonglování, clean language a psychomotoriku.


Na vašem webu mě u kurzů zaujaly nějaké pojmy, kterým jsem nerozuměla. Můžeš je zkusit objasnit? První mám rolové hry.

Rolové hry jsou aktivity, ve kterých člověk nevystupuje sám za sebe, ale hraje v roli (hraje postavu, která mu buď byla zadaná, nebo si ji předem vytvořil). Od divadla se liší tím, že hra je zaměřena na vnitřní prožitek hráče, není určena divákům (není zde publikum). Tento prožitek může mít pak úžasný přesah v tom, že si hráči vyzkouší, jak by reagovali v situaci, ve které se doposud ještě neocitli, nebo ocitli, ale mají možnost si ji odžít znovu a jinak, v bezpečném prostředí. Rolové hry také podporují schopnost vcítit se do druhých.Další mám nenásilnou komunikaci. Pod tím si sice něco představím, ale když spolu běžně mluvíme, tak na sebe taky nevytáhneme sekeru a o nenásilnou komunikaci se jednat nemusí. Co je tedy nenásilná komunikace?

Je to metoda komunikace, která směřuje k efektivnímu řešení možných konfliktů. Jde se na to například přes potřeby. Znáš model ledovce? Takový ten příklad, jak je jen část vidět nad vodou a část je skryta. Naše chování je na tom podobně – nějak se chováme, ale příčina toho chování je skryta hlouběji, v nějaké naší neuspokojené potřebě. Při nenásilné komunikaci se na svůj protějšek cíleně díváš na hlubší úrovni – ne že se teď na sebe zlobíte, ale hledáš příčinu té jeho zloby, jaká neuspokojená potřeba mu vyvolává tuhle reakci. Někdo se třeba může zlobit proto, že má hlad a někdo proto, že se necítí dost milovaný. Ta zloba je ale ve vnějším projevu třeba stejná.


Pak jsem si vypíchla improvizační divadlo.

Improvizační divadlo je divadlo, ve kterém herci nemají předem daný scénář, hrají na základě zadání, které dostanou (většinou od diváků) těsně před scénou. Aplikovaně se ve vzdělávání používá k tomu, aby si lidé natrénovali pohotovější reakce na nečekané situace.Co mi vrtalo hlavou je, jak se vám podařilo sehnat tak široký okruh lektorů? Je jich 30 z nejrůznějších oborů. Máš mezi nimi nějaké své známé či oblíbence?

My čtyři organizátoři máme své specifické oblasti, které nás zajímají. Tím, že se těm aktivitám věnujeme, známe lidi. Já třeba znám perfektní žongléry, tak jsem je oslovila. Mám ráda clean language, tak jsem požádala Honzu Nehybu o spolupráci. Ten jako jeden z mála u nás tuhle metodu aplikuje. Takhle jsme všichni oslovili ty lektory, které jsme buď už zažili někde na workshopu, často jsou to naši známí (to je většina), nebo se nám líbila jejich činnost, a neznáme je. No a oblíbenec? Já osobně se vždycky těším na workshopy Honzy Nehyby, jako druhého bych dala Martina Haka, který je neuvěřitelný vypravěč, a jako třetího Rendolfa, který je úžasný kontaktní žonglér, jeden z nejlepších.


Když jsem prolézala nabídku workshopů, u některých mě nalákaly už jen jejich názvy. Vybrala jsem si tři, můžeš nám je trochu přiblížit? Jako první mám acrojogu. U té jsem viděla velmi efektní fotky lidí, co ze sebe dělají pyramidy nebo stoličky.

Na tu se chystám, i když jsem totálně neacrojogový člověk. Oni tě naučí, jak se lze rozvíjet skrz své tělo, více ho poznat, slyšet co ti říká a čeho je schopné. Pak je tam rozměr přítomnosti dalších lidí, kteří s tebou spolupracují a společně něco tvoříte. Nejde o to být gymnastka nebo kulturista, není to ani potřeba, spíš je třeba mít ruce tam, kde mají být a cítit se součástí celku.Ještě tam pro mě byl ještě jeden úžasný název a tahač – workshop Prezentuj se jako George Clooney. Co se pod tím skrývá?

Pod tím se skrývá umění sebeprezentace. Třeba metoda elevator pitch – za jednu minutu povědět vše podstatné o sobě a svých schopnostech a dovednostech. V čem jsi vlastně dobrá? Co umíš, co jsi schopná nabídnout, co chceš? Běžně jsou o tom lidi schopni mluvit hodinu i dvě, ale ta jedna minuta je kritická. Navíc ten kurz vede krásná Pavla Horáková, díky které na festival snad pojede i můj bratr.


Jaké workshopy zaujaly tebe?

Já bych se hrozně ráda objevila minimálně na masážích a na vypravěčském workshopu Martina Haka, protože to je naprosto ojedinělá záležitost.


Co doprovodný program? Lze odtajnit, co to bude?

Zatím řeknu/prásknu jen něco. Bude tam kontaktní žonglování a vypravěčské vystoupení. Také máme domluvené nějaké kapely, takže se bude tančit, hrát a zpívat. Po celou dobu festivalu budeme mít pro návštěvníky k dispozici stánek s jídlem, s kávou a čajovnu. Vytvoříme také takové zašívárny, chill-out zóny, prostě prostor pro lidi, kteří zrovna nemají workshop a chtějí si s někým popovídat nebo jen tak pobýt. Jako třešničku na dortu bych zmínila džemovací místnost, kam bychom chtěli pozvat účinkující hudebníky a návštěvníky festivalu hrající na nějaký hudební nástroj, kteří budou mít chuť si zadžemovat s profíky.


Na čem ještě visí realizace festivalu? Ono totiž tohle všechno krásné a fajn, o čem jsme se bavily, se ještě vůbec nemusí konat.

Pomáhá nám nadace Vodafone a ta spolupracuje se stránkou HitHit, která organizuje crowfundingovou kampaň. To znamená, že účastníci si vstupenky mohou koupit pouze a jen na této stránce a to do půlky března. Celá realizace festivalu závisí na tom, jestli my do poloviny března vybereme cílovou částku, čili jestli si dost lidí koupí vstupenku. Potom dostaneme od nadace finanční podporu, což nám, společně s penězi od účastníků, pomůže samotný festival zrealizovat.


Celé ty měsíce příprav, vaší práce, vše, co jste festivalu zatím věnovali a co si já ani nedokážu představit, visí tedy na tom, jestli se vybere ona cílová částka?

Přesně tak. Jestli náš festival osloví dostatek lidí natolik, aby si do poloviny března koupili vstupenku či nás zasponzorovali. Když jsme nad tím nedávno přemýšleli, zjistili jsme, že první myšlenka ohledně konání festivalu padla v srpnu minulého roku, čili to máme více než půl roku systematických příprav, které se teď čím dál víc přiostřují. Dáváme do toho spoustu, protože si myslíme, že festival má opravdu potenciál a co nabídnout. Všichni věříme, že se uskuteční.
Co si myslíš o cenách vašich vstupenek, nejsou moc vysoké?

Cena za vstupenku na třídenní festival je průměrně 1350 korun, účastnící si vybírají podle typu ubytování od 1150 do 1550 korun. Je to tak poloviční částka z ceny vstupenky na obvyklý hudební festival. Nebo jiný příklad. Když chceš jít na celodenní workshop podobného zaměření, tak za něj tisícovku běžně zaplatíš. A tady máš šest workshopů za celé tři dny za průměrně 1350, i s ubytováním a doprovodným programem.


Je něco, co bys na závěr chtěla zdůraznit, co by ještě potenciální účastníci měli vědět?

Jedinečnost našeho festivalu podle mě tkví v tom, že tam na jednom místě bude koncentrace úžasných lidí, expertů na své téma a člověk, který tam půjde, si s nimi bude moct popovídat, což se může zdát jako běžná věc, ale sehnat někde Honzu Nehybu nebo Martina Haka je podle mě nadlidský úkol. Popovídat si s takovými lidmi, doptat se jich na cokoli, strávit s nimi nějaký čas je unikátní. A takových lidí tam máme třicet, kapacit, časově vytížených, ale nám řekli ano. A skončila bych naším mottem, které zní Každý může růst! Vyjadřuje to naše nadšení, že festival je fakt pro každého, každý může růst, rozvíjet se, a my vám ukážeme možnosti, jak to jde dělat.Aktuálně: od 20. do 22. 4. bude probíhat Festival osobnostního rozvoje 2018 – podívat se