S batoletem na festival?

Publikováno: 11. 3. 2018, 11:00

Vyrazit s osmiměsíčním batoletem na Festival osobnostního rozvoje konajícího se u Brna se zdálo jako chtít uběhnout maraton s jedenáctikilovým batohem na zádech a naboso. Když jsme naložili auto po střechu různými nezbytnostmi a vyjeli na víc než dvěstěkilometrovou cestu, sami jsme nevěděli, jestli to zvládneme. Program nás ale tak nalákal, že jsme sebrali dítě, pár desítek kilo zavazadel a několik kamarádů (podle hesla – když to bude průser, aspoň v tom nebudeme lítat sami) a vykodrcali jsme po dé jedničce na jih.

Jednou z mých obav bylo ubytování. Duben je pořád ještě dost chladný měsíc, a i když jsme si zařídili ubytování v domku s vytápěním, děsila jsem se první noci. Nebylo proč. Pokojík jsme vyhřáli a malý usnul jakoby nic. Naopak my jsme se museli balit do dek a pít hektolitry čaje nebo grogu, když jsme kvůli synkovi uspořádali večerní sešlost v předsíni, kde nejenže topení nebylo, ale zato pod dveřmi zela mezera, kterou by se protáhl středně velký jezevčík.Druhým problémem byly samotné workshopy. Plna nadšení jsem si zapsala různé zajímavé lekce, od meditace po akro jógu, ale netušila jsem, jak to všechno absolvuju s miminem v šátku na břiše. S mým mužem jsme se jen dohodli, kdo na kterém workshopu bude mít Fífu s sebou, a zbytek nechali na šťastné náhodě.

Fífa se tak zúčastnil umění prezentace, práce s hlasem, psychomotorických her, vypravěčství, žonglování a workshopu zaměřeného na metodu clean language. Ne všechno ho bavilo, a ne všude se mu celou dobu líbilo, ale celkově to zvládl s bravurou. Na psychomotorických hrách se pohoupal na padáku, při vypravěčství se zaujatě plazil dokola v kruhu diskutujících a při práci s hlasem ječel z nás všech nejhlasitěji. Jakmile jsem se dokázala dostat přes své rozpaky, když Fífa zažvatlal v nevhodnou chvíli, a jakmile jsem přestala trvat na tom, že na každé své lekci musím za každou cenu celou dobu zůstat a dávat soustředěně pozor, uvolnili jsme se a užili si to.S pýchou mohu říct, že se Fífa stal hvězdou společnosti a díky němu jsme poznali spoustu skvělých a inspirujících lidí. Nikdo neměl sebemenší problém s tím, že se tak malé dítě zúčastňuje workshopů a svou přítomností někdy i ovlivňuje jejich průběh. Setkala jsem se jen s bezbřehým pochopením, respektem a maximální vstřícností. Účast na festivalu mě obohatila nejen o mnoho nevšedních zážitků, ale dala mi i něco, co je pro maminky podle mě klíčové – sebevědomí, že spolu se svým synem a mužem zvládnu cokoliv.

Takže, pokud taky máte malé dítě a toužebně vzdycháte nad programem FORu, promyslete svou účast ještě jednou. Třeba by to šlo nějak zařídit a třeba právě tohle bude zkušenost, která vám změní váš všední život s miminkem k lepšímu.

Adélin blog k nahlédnutí ZDE.

Aktuálně: od 20. do 22. 4. bude probíhat Festival osobnostního rozvoje 2018 – podívat se